تبلیغات
معماری - شش سازه برتر برای پارکینک
مبار امشب توای باران ×××مبار امشب که طوفان است× که در کوی فقیران خانه هارا سقف ویران است

شش سازه برتر برای پارکینک

شنبه 21 فروردین 1389 10:47 ق.ظ

نویسنده : آیدین آقاجانی
ارسال شده در: پاركینگ در معماری ،

در آمریكا معماری به نام سیمون هنلی وجود دارد كه در طراحی و ساخت پاركینگ‌ خودرو تخصص دارد.

در كشور آمریكا جای پارك ماشین از مشكلات و دشواری‌های جدی است، به همین دلیل رشته‌های تخصصی در این حوزه وجود دارد. هنلی اخیرا در كتابی به نام معماری پاركینگ خودرو، چند پاركینگ برتر با بهترین طراحی در جهان را معرفی كرده است.
اولین این سازه‌های پاركینگی یك ساختمان 11 طبقه است كه در سال 1995 در شیكاگو ساخته شده.
این ساختمان سیمانی درون خود صدها قطعه فلز جای داده كه در نقش دیوارهای اصلی این سازه به كار گرفته شده‌اند. سازه پاركینگی برتر دیگر باز هم در شیكاگو قرار دارد، اما این یكی در سال 1962 ساخته شده است.
این پاركینگ عجیب كه در ظاهر و نگاه اول نمی‌توان فهمید كه یك پاركینگ است، به شكل بلال ساخته شده است. این ساختمان 60 طبقه دارد و برای طی هر طبقه از آن، ماشین‌ها باید یك كیلومتر راه بروند.
سازه بعدی كه پاركینگ برتر دنیا شناخته شده در آلمان قرار دارد و كار ساخت آن از سال 1986 شروع و در سال 1992 تمام شده است.
این پاركینگ البته فضای بسیار زیادی برای جا دادن ماشین‌ها در خود ندارد، اما طراحی زیبای آن این ساختمان را به سازه‌ای منحصر به فرد در كلن تبدیل كرده است.
سازه برتر بعدی در شهر لندن قرار دارد و به سال 1970 بازمی‌گردد. این سازه عظیم در درون خود فضای بسیار زیادی دارد كه البته تیره و تار است. لیون فرانسه مركز یكی دیگر از پاركینگ‌های برتر دنیاست كه در سال 1994 ساخته شده است. اهمیت ویژه این سازه آن است كه به صورت یك استوانه ساخته شده و هیچ نوری در درون آن وجود ندارد.
سازه برتر بعدی در شهر هیلبرون در شمال آلمان ساخته شده كه شاهكاری از تركیب نور و ساختار و تهویه و گردنه برای پیچیدن ماشین‌هاست. تصویر این سازه بیشتر به نقاشی تار عنكبوت یا كندوی عسل شبیه است.

 

نوشته شده توسط سمیه شوكت جلیل

پاركینگ 11 طبقه شیكاگو

 سازه بلالی شكل در شیكاگو

پاركینگ لندن (1970 م)

سازه استوانه‌ای در لیون فرانسه

سازه تار عنكبوتی در آلمان


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -